Kamyon Damperi

Mayıs 12 2017
17554291_1487137404632536_961986156305812021_n

Kamyon damperi, kamyonun kasasını kaldırıp içindeki yükü boşaltmaya yarayan mekanik bir sistemdir. Elektrikli kumanda ile kontrolü sağlanan kamyon damperi bu sayede sürücüye kullanım ve kontrol kolaylığı sağlamaktadır. Kamyon ile damper arasında bir piston bulunur. Bu piston sayesinde damperin hareket kabiliyeti sağlanır.

Kamyon damperi havuz tipi damper, hafif ticari araçlara uygulanan damper, kaya tipi damper, hurda damperi, araç üstü damper, dev damper olarak kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. Damper denildiğinde ilk akla gelen ve yaygın olarak kullanılan ağır yük kamyon damperleridir.

Kamyon damperleri özellikle inşaat sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Hareketli piston sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan damperler özellikle kum, çakıl, taş vb. ürünlerin taşınması ve boşaltılmasında kolaylık sağlaması açısından sıkça tercih edilmektedir.

İnşaat sektöründe genellikle tercih edilen standart damperli kamyondur. Yol yapım çalışmaları ve toprak, harfiyat taşıma konusunda araç üstü damperler tercih edilmektedir. Kaya, taş ve odun gibi dayanıklı ve ağır malzemelerin taşınmasında dev damperler veya kaya tipi damperler tercih edilirken, kum asfalt gibi daha tanecikli malzemelerin taşınmasında küvet tipi damperler tercih edilmektedir.

Kamyon damperlerinin kapakları manuel ve hidrolik olarak ayrılmaktadır. Hidrolik kapaklar sürücü tarafından kumanda edilebilen türdedir. Manuel kapaklar ise damperin hareketi esnasında piston damperi kaldırdıkça orantılı olarak arka kapağın açıldığı sistemdir.

Kamyon damperlerinde çeşitlilik her sektöre ve çalışma alanına göre mevcuttur. Müşteri isteği doğrultusunda şekillenmiş olan kamyon damperleri uzun yıllar kullanılması ile de müşterilerin yüzünü güldürmeye devam etmiştir.

Yukarıda saydığımız kamyon damperleri çeşitleri ve daha fazlası için bizimle iritibata geçebilir veya bizi yerimizde ziyaret edebilirsiniz. Müşteri memnuniyetini ve iş güvenliğini her zaman ön planda tutmakta olan firmamız ile sizlere hep daha iyi hizmet vermekteyiz.